+ 90 537 248 91 90

FACEBOOK

TWITTER

KALIP TASARIMI VE İMALATI

KALIP TASARIMI VE İMALATI

Ozmold Mühendislik ve Danışmalık Hizmetleri ;

Eskişehirde Kalıp Tasarımı ve İmalatı Hizmeti Sunmaktadır.

eskişehir kalıp tasarımı ve imalatı

PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARI

Tanımı ; Plastik enjeksiyon kalıbı ile imalat yöntemi, termoset ve termoplastik malzemelerin eritilerek bir kalıp boşluğu içerisine çeşitli kalıp sistemleriyle en doğru şekilde doldurulduğu yöntemdir.

 

Temel olarak soğuk ve sıcak yolluklu olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Her ikisinin de birbirlerine göre ürünün ağırlığına,geometrisine, yüzey kalitesine, kullanılacağı bölge(ürün üzerinde) ve sektöre göre avantajları ve dezavantajları vardır.

 

Plastik enjeksiyon kalıpları içersindeki malzeme çeşitliliği ile gerek imalatı gerekse tasarım esnasında tasarımcının yapmış olduğu termal ve mekanik hesaplamaların öngörüleri açısından bir bilim dalıdır.

 

Kullanım alanları ; otomotiv parçaları ,beyaz eşya parçaları ,medikal sektöründe kullanılan parçaların imalatı plastik enjeksiyon kalıpları ile yapılır.

 

En çok kullanılan termoplastik malzemeler ;

PP

ABS

PC

POLYAMİD

POLİETİLEN

POLİVİNİL

PLASTİK ENJEKSYİON KALIP TASARIMI

Plastik enjeksiyon kalıp tasarımı başlı başına bir uğraş olduğundan dolayı bilgi beceri ve tecrübe gerektiren bir alandır. Tasarımcının kalıbı tasarlamadan önce kalıplanacak parçayı iyi analiz etmesi varsa sorun çıkarabilecek kısımlarını tasarıma başlamadan iyileştirmesi gerekir. Kalıp tasarımı aşaması üretilecek parçanın kalitesinin %80’nini teşkil eder. Geriye kalan %20’lik kısım ise kalıp imalatından yüzey alıştırmasına kadar geçen süreyi kapsar.

 

Kalıp içerisinde yüksek basınçlar olacağı için kullanılacak malzemeler genellikle 50-60 HRC sertlikteki çelik malzemelerdir. Isıl genleşmesi çeliğe göre yaklaşık 5 kat daha iyi olan bakır berilyum (Cu-Be) ikinci çok kullanılan malzemedir.

PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLARINDAKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER

Firma olarak kalıp iyileştirmeleri, kalıp yenileme (idame kalıplar) ,kalıp tadilatı alanlarında da hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Çözümler için müşteriden kapsamlı rapor gelmesi ve hatanın gözlendiği numunelerin bize ulaşması yeterlidir.

 

Kalıp yenilemeye karar verirken mevcut kalıbın kullanımda olduğu son 3 yılı iyi analiz edilmelidir. En çok hangi sebepten dolayı parçanın retlendiği kalite raporlarından ve görsellerden kolayca anlaşılmalıdır. Müşterilere hizmet verirken bu konularda beraber çözümler üretip birlikte bir yol haritası çizilmelidir.

SAC METAL KALIPÇILIĞI

Saç-metal kalıpçılığında, seri halde saç-metal malzemelerden talaş kaldırmaksızın parça üretilmesi esastır. Talaşlı şekillendirme yöntemleri ile üretilemeyecek parçaların seri bir şekilde üretilmesi esasına dayanır.

 

Bir çok çeşidi vardır ,

 

Tandem kalıpları

 

  •  Açınım kesme kalıpları
  • Form verme kalıpları
  • Derin çekme kalıpları
  • Kamlı kesme ve delme kalıpları

 

Prograsif kalıplar

Transfer kalıplar

Ardışık kalıplar

Birleşik kombine kalıplar

Fışkırtma kalıpları(ekstrüzyon)

Her bir kalıp tipi kendi içersinde farklı hesaplar farklı tasarımlar barındırır.

TELEOFON NUMARALARI

+ 90 537 248 91 90

+ 90 537 248 91 90

İNTERNET ADRESLERİ

www.ozmold.com

info@ozmold.com

ADRES BİLGİSİ

Teksan Sanayi Sitesi

Eskişehir

Ozmold Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri @ 2016 - Tüm Hakları Saklıdır / All Rights Reserved

Web tasarım : PROGELA REKLAM AJANSI

eskişehir kalıp tasarımı ve imalatı
  •  Açınım kesme kalıpları
  • Form verme kalıpları
  • Derin çekme kalıpları
  • Kamlı kesme ve delme kalıpları